Moderskeppet

Om Pixondu AB

Ps. Du känner oss nog som Moderskeppet.

De flesta känner oss som Moderskeppet, eftersom det är vårt ansikte utåt. Vi skapar onlinekurser inom foto, bildbehandling, design, video och webb.

Mycket av det vi gör är faktiskt gratis för alla. Många börjar med kursen Grunderna i foto för att pröva vår pedagogik.

Pixondu är baserat i Jönköping och består av tio personer. Flera av oss är även lärare. Till vår hjälp har vi ytterligare 50 skickliga frilanslärare.

Vi må vara ett litet företag , men med lång erfarenhet av teknik och pedagogik, som är anpassad för att lära ut på video, når vi ut stort till många entusiaster!

Kontakta oss

Telefon: 036-19 00 90, vardagar 13-15.

E-post: kontakt@moderskeppet.se


Mattias Karlsson SjöbergMattias Karlsson, VD och lärare
0707-74 11 82
mattias@moderskeppet.se | Mattias sida

Fredrik MelénFredrik Melén, utvecklingsansvarig
0707-74 11 81
fredrik@moderskeppet.se | Fredriks sida

Anders JensenAnders Jensen, lärare
0768-65 56 65
anders@moderskeppet.se | Anders sida

Sanna LundSanna Lund, kommunikatör och lärare
0707-45 57 03
sanna@moderskeppet.se | Sannas sida

Camilla GrönbladhCamilla Grönbladh, kommunikatör och lärare
0702-43 13 07
camilla@moderskeppet.se | Camillas sida

Josefina SahlinJosefina Sahlin, videoproducent
0725-39 33 34
josefina@moderskeppet.se | Josefinas sida

Filip PilthammarFilip Pilthammar, videoproducent
0733-39 57 72
filip@moderskeppet.se | Filips sida

Gustaf SöderströmGustaf Söderström, videoproducent
0730-56 56 97
gustaf@moderskeppet.se | Gustafs sida

Sanna JantorpSanna Jantorp, kommunikatör
0733 77 55 40
sj@moderskeppet.se | Sannas sida

Sara MarkgrenSara Markgren, kommunikatör
0702- 82 77 27
sara@moderskeppet.se | Saras sida

Webbplatser

Moderskeppet – Vi hjälper dig att förverkliga dina idéer och kreativa projekt genom vår blogg, videoguider och tips.

Moderskeppet Guld – Alla våra onlinekurser i ett medlemskap.

Kurser på video

Vi skapar undervisning på video. Genom Moderskeppet Guld erbjuder vi allt online till en fast månadskostnad.

Pedagogiskt är kurser på video lysande. Tydliga instruktioner och möjligheter till egen nyfikenhet. Tittaren kan spola, pausa och klicka sig fram efter eget behov.

Böcker och tidningar

Vi har släppt flera böcker: Photoshoprecept, Lightroom från början och Photoshop CC från början.

Vi har skrivit flera artiklar för branschtidningar. Våra artiklar har bland annat synts i Kamera & Bild, Fotosidan Magasin, CAP&Design och MacWorld.

Pixondu AB | Moderskeppet
Järnvägsgatan 3
553 15 Jönköping

Organisationsnummer: 5567245708