Moderskeppet

Om Pixondu AB – du känner oss nog som Moderskeppet

De flesta känner oss som Moderskeppet, det är vårt ansikte utåt. Vi skapar onlinekurser inom foto, bildbehandling, design, video och webb. Där lär tittaren dig på egen hand och kan pausa, spola tillbaka och se igen.

Med lång erfarenhet av teknik och pedagogik, som är anpassad för att lära ut på video, når vi ut stort. Vi är ett litet företag men vi når många entusiaster med kvalitetsinnehåll specifikt anpassat för en bred målgrupp.

Mycket av det vi gör är faktiskt gratis. Alla har chans att ordentligt pröva vår pedagogik innan de fortsätter in i vår värld och köper en kurs. Många provar Grunderna i Photoshop.

Pixondu är baserat i Jönköping och består av sju personer. Fem av dessa är också lärare. Till vår hjälp har vi också flera skickliga frilanslärare.

Webbplatser

  • Moderskeppet – Vi hjälper dig att förverkliga dina idéer och kreativa projekt genom vår blogg, videoguider och tips.
  • Moderskeppet Guld – Alla våra kurser online.

Kurser på video

Vi skapar undervisning på video. Genom Moderskeppet Guld erbjuder vi allt online till en fast månadskostnad.

Pedagogiskt är kurser på video lysande. Tydliga instruktioner och möjligheter till egen nyfikenhet. Tittaren kan spola, pausa och klicka sig fram efter eget behov.

Böcker och tidningar

Vi har släppt fler böcker: Photoshoprecept, Lightroom från början och Photoshop CC från början.

Vi har skrivit flera artiklar för branschtidningar. Våra artiklar har bland annat synts i Kamera & Bild, Fotosidan Magasin, CAP&Design och MacWorld.

Kontakta oss på Pixondu

Mattias Karlsson, VD och lärare
0707-74 11 82 | mattias@moderskeppet.se

Fredrik Melén, utvecklingsansvarig
0707-74 11 81 | fredrik@moderskeppet.se

Sanna Lund, redaktör och lärare
0707-45 57 03 | sanna@moderskeppet.se

Josefina Sahlin, videoproducent
0725-39 33 34 | josefina@moderskeppet.se

Anders Jensen, lärare
0768-65 56 65 | anders@moderskeppet.se

Filip Pilthammar, videoproducent
0733-39 57 72 | filip@moderskeppet.se

Camilla Grönbladh, marknasdassistent
0702-43 13 07 | camilla@moderskeppet.se

Kontakta oss

Telefon: 036-19 00 90, vardagar 13-15.

E-post: kontakt@moderskeppet.se

Postadress

Moderskeppet
Järnvägsgatan 3
553 15 Jönköping

Organisationsnummer: 5567245708