raket2

Om Pixondu AB – du känner oss nog som Moderskeppet

De flesta känner oss som Moderskeppet, det är vårt ansikte utåt. Vi skapar videokurser för fotografer. Där lär sig tittaren på egen hand.

Med lång erfarenhet av teknik och pedagogik, som är anpassad för att lära ut på video, når vi ut stort. Vi är ett litet företag men vi når många fotoentusiaster med kvalitetsinnehåll specifikt anpassat för en bred målgrupp.

Mycket av det vi gör är faktiskt gratis. Alla har chans att ordentligt pröva vår pedagogik innan de fortsätter in i vår värld och köper en kurs. Många provar Grunderna i Photoshop.

Pixondu är baserat i Jönköping och består av sex personer. Tre av dessa är också lärare. Till vår hjälp har vi också flera skickliga frilanslärare.

Webbplatser

  • Moderskeppet - Sveriges största webbplats om foto och bildbehandling för fotografer. Fokus på foto och Photoshop.
  • Moderskeppet Guld – Alla våra videokurser online inom foto och bilbehandling.
  • Vi driver också forumet Pixelplaneten.

Videokurser

Vi skapar videoundervisning. Genom Moderskeppet Guld ger vi allt till fast månadskostnad. Videokurser finns även på skiva.

Pedagogiskt är videokurser lysande. Tydliga instruktioner och möjligheter till egen nyfikenhet. Tittaren kan spola, pausa och klicka sig fram efter eget behov.

Böcker och tidningar

Vi har släppt fler böcker: PhotoshopreceptLightroom 4 från början och Photoshop CS6 från början.

Vi har skrivit flera artiklar för branschtidningar. Våra artiklar har bland annat synts i Kamera & Bild, Fotosidan Magasin, CAP&Design och MacWorld.

Kontakta oss på Pixondu

Mattias Karlsson, Vd och lärare
0707-74 11 82 | mattias@moderskeppet.se

Fredrik Melén, utvecklingsansvarig
0707-74 11 81 | fredrik@moderskeppet.se

Sanna Lund, skribent och lärare
0707-45 57 03 | sanna@moderskeppet.se

Anders Jensen, lärare
0768-65 56 65 | anders@moderskeppet.se

Filip Pilthammar, videoproducent
0733-39 57 72 | filip@moderskeppet.se

Camilla Grönbladh, åf/marknadsassistent
0702-43 13 07 | camilla@moderskeppet.se

Kontoret/kundtjänst

Telefon: 036-19 00 90, telefontid vardagar 13-15.
E-post: kontakt@moderskeppet.se

Vänligen kontakta oss inte med personliga Photoshop-frågor. På Pixelplaneten kan du snabbt få svar på dessa.

Postadress

Pixondu AB
Järnvägsgatan 3
553 15 Jönköping

Organisationsnummer: 5567245708